Paličkovaná čipky v historickom filme

Mám rada historické filmy. Niekedy ani nevnímam dej a obzerám historické kostýmy a samozrejme najviac miesta na odevoch, kde sú použité čipky. Cez sviatky sme vďaka RTVS mali možnosť vidieť príbeh zo  života Márie Terézie. Jej príbeh som čítala už dávnejšie a najviac som si zapamätala jej mladosť, s ktorou bola postavená pred veľkú životnú výzvu.

Aj film v televízii môže mať AHA momenty. Prvým bolo pre mňa vo filmovom príbehu obdobie, keď Mária Terézia pochopila, že ak sa chce ujať svojho poslania, potrebuje poznať históriu svojej krajiny a aj okolitých krajín a že sa musí zorientovať v reálnej situácii, v ktorej sa monarchia nachádza. Keď všetko tajne naštudovala a pochopila, jej životná situácia sa veľmi zmenila.

Mária Terézia ako uhorská kráľovná, 1742, Daniel Schmidely, webumenia.sk

Dokázala svojmu otcovi vysvetliť, že je to dobrý nápad – dovoliť je vydať sa za jej lásku Františka Lotrinského. Bol to muž, ktorý napriek svojmu postaveniu veľa pracoval a monarchiu finančne zabezpečil do roku 1918.

Druhým AHA momentom filmu pre mňa  bola situácia, keď Mária Terézia na tróne ako panovníčka, v súkromí matka a manželka mala toho viac ako dosť  – nemala sily, plakala a nevedela, prečo má pocit, že všetko robí zle. Pripomína Vám to niečo?

Mária Terézia na uhorskom sneme, 1741, Nikolaus Moreau, Johann Ernst Mansfeld, webumenia.sk

Vtedy jej matka povedala, že jej hlavná chyba je, že všetko robí ako muž a preto je vyčerpaná. Poradila jej aby sa svojej rola panovníčky ujala ako žena a matka a vládla ako žena, nie ako muž. Bola to múdra rada – vieme ako dlho Mária Terézia vládla. A platí to aj dnes. Život nás stavia pred rôzne výzvy a darí sa nám zdolávať ich iba vtedy, keď sa postavíme sa za seba

Bola to práve Mária Terézia,  kto v roku 1767 založil prvú školu paličkovanej čipky v Prahe. Čipka mala na viedenskom dvore svoje pevné miesto. Film bol plný krásnych kostýmov, hodvábu a čipiek. Bolo inšpirujúce dívať sa ako sa takmer každý kúsok odevu a priestoru dá skrášliť.

Viem, že to v skutočnosti mohlo byť celé aj inak ako vo filmovom príbehu. Ale také aké to film ukazuje, sa mi zdá veľmi inšpirujúce aj v 21. storočí.

Na úvodnom obrázku je Mária Terézia ako uhorská kráľovná, rok 1741, autor Franz Leopold Schmitner, webumenia.sk.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre