Paličkovanie a HYGGE

Hygge je slovo škandinávskeho pôvodu, ktorým na severe označujú pohodu a spokojnosť. Ide o drobnosti a maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítime dobre a v pohode. Pokojne k nim môžeme započítať čítanie knihy v deke, šálku obľúbeného čaju alebo spoločné varenie večere s rodinou.

Hygge sa mi stotožňuje s paličkovaním. Keď pozrieme na jeho základné princípi, jasne vidíme, že to sedí:

Atmosféra

Príjemné zátišie, ktoré vytvoríme valcom s rozpaličkovanou čipkou svojim spôsobom vplýva na všetkých členov domácnosti. Je to kus umenia, na ktorý sa denno denne s nami všetci dívajú. Každý, kto prejde okolo sa pozrie – “aké to máš dnes?”

Prítomnosť

Na paličkovaní je super to, že sa musíme sústrediť. Takže sa dostávame to stavu: toto robím tu a teraz. Všetko ostatné sa automaticky vytešňuje z hlavy. Okrem toho, že paličkovať je krásne – toto je to, čo na tom milujeme.

Potešenie

Samozrejme, že nás to teší. Paličkovať je zážitok. Paličkovanie je potešenie. Vždy nám to zdvihne energiu aj náladu. Vlastnoručne upaličkovanú čipku nosiť alebo darovať je potešenie o ktorom iba my, čo ju robíme vieme, aké je veľké.

Vďačnosť

A sme si vďačné za to, že to dokážeme. Sme si vďačné za to, že sme si našli čas na tieto vzácne chvíle. Napĺňajú nás radosťou, prinášajú nám pokoj, sú nám potešením. Sme si vďačné, že sa ráno nabité energiou, ktoré nám večerné(alebo nočné) paličkovanie dalo dokážeme usmievať aj keď nie je práve slnečný deň.

Súlad

Vo chvíľach, keď sa sústredíme na čipku sme si blízko. Blízko seba, blízko svojej duše. Tvoríme. To je pre ženu najprirodzenejšie. Je to na nás vidieť. Robí nás to šťastnými.

Pohodlie

Čo si budeme hovoriť, je to veľmi pohodlný koníček. V zime, keď vonku sneží a čaká nás dlhý večer vieme, že svoju kultúru máme istú. Stačí sadnúť si k svojmu pohodlnému – samozrejme vopred pripravenému miestu a môžeme začať.

Prímerie a útočisko

Pri paličkovaní neriešime žiadne dramatické údalosti. Je to čas, keď vypíname aby sme načerpali sily na zajtra. Je to naše útočisko, náš bezpečný prístav. Je to náš svet, v ktorom je zajtrajšok vzdialený. Ale práve zajta budeme mať v vďaka týmto chvíľam viac energie. Paličkovanie je naše hygge.

Aj vy to takto cítite?
Poďme paličkovať spoločne.

Na decembrové obdobie som pre vás pripravila
darčekové poukazy. 

A kto ešte stíha paličkovať predvianočne, môže sa pridať do online kurzov:

Veľmi sa na zimné paličkovanie s vami teším – verím, že si ho urobíme hygge 
– Ivanka

Foto by Roman Junior Gemzický

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre