Prázdninový režim: objednávky z eshopu a vstupy do online kurzov vybavujem do 2. júla - ďalšie po návrate
13. a 14. júla. Novú limitovanú edíciu valcov na Liptovskú čipku nájdete tu »

Paličkovanie a zdravie

Tento rok sa na jar svet zmenil. Nečakali sme to. Paličkovanie je to, čo mi výrazne pomohlo udržať sa v aspoň ako-tak v psychickom aj fyzickom zdraví. Asi najväčší podiel na tom má radosť, ktorú z neho mám. Radosť, ktorú z neho mám mi dodáva energiu.

Mám svoj kútik – asi 1 m2, v ktorom nerobím nič iné – iba paličkujem.  Je to malý mikrosvet, do ktorého keď si sadám tak vypínam okolitý obraz aj zvuk a na prípadné otázky už odpovedám iba: “… uhmm…”. Nevnímam, na čo som odpovedala a dá sa z toho samozrejme sem-tam aj niečo vyťažiť, ale to vždy nejako vyriešime. Nepotrebujem sluchátka s  efektom vytesňovania hluku. Kto paličkuje, ten to vie. Máme svoje fígle.

Sústredenie

Paličkovanie prináša sústredenie a hlbokú koncentráciu na to, čo práve robíme. Dá sa povedať, že sa prepíname do úplne inej dimenzie a všetky vonkajšie vplyvy pri tom absolútne odstríhame. Dokonca ma pri tom nevyrušia ani večerné správy. Pár minút vnímam čo je najnovšie a potom ma paličkovanie vypne.

Sama by som možno vypnúť nedokázala zo strachu, že mi ujde nejaká informácia podstatná pre naše zdravie alebo bezpečnosť. Informačný rozruch a tlak, ktorému sme denno-denne všetci vystavení neutícha. Preto je práve teraz viac ako inokedy dobré mať niečo také ako vypínač. Pre nás, čo paličkujeme je to práve paličkovanie.

Paličkovanie alebo mobil?

Prvé dni som ráno aj večer čítala  takmer všetky správy a potom som nevládala nič robiť alebo večer spať. Na mobile je to ľahké. Pár krát kliknete a ste v tom zasa až po uši. Od kedy som to vymenila za paličkovanie, je to lepšie. S rannou kávou si nesadám k mobilu a správam, ale k valcu. Večer na mobil už radšej ani nesiaham. Radšej paličkujem, pokým neodpadávam.

No čo, taká je naša realita. Pomôž si človeče ako vieš.

Som doma a paličkujem

Má to všetko aj nejaké plusy. Ak sme z tých, po ktorých sa chce aby sme “iba” zostali doma, karanténou sme získali akýsi medzičas a priestor na zastavenie. Čas zistiť čo dokážeme a čo vlastne doma máme. Má to aj hlbšie dosahy – to už sme za ten karanténny čas zistili asi všetci. Z pohľadu paličkovania zostaňme pri tom, čo doma máme na paličkovanie:)

Urobili ste si prehľad zásob nití? Čo z ste našli? Stavím sa, že sa v mnohých prípadoch našli nite a drobnosti, z ktorých bolo v pláne urobiť niečo krásne. Prvý email od zákazníčky v karanténnom období bol: teraz som vybalila z krabice súpravu na paličkovanie, ktorú som si dávnejšie objednala. Ako začnem? ♥

Niekto začína. Niekto dokončuje. Dokončovanie chytilo viaceré z vás. Vo facebookových skupinách k online kurzom pribudli krásne kúsky hotových vecí. Aj veľké  nádherné kusy čipiek z online kurzu “Špaňodolinské čipky”.

Verím tomu, že v tohtoročnú jar vzniklo veľa krásnych kúskov, na ktoré by inak nebol čas. A teším sa, že vám urobili radosť a dodali energiu.

Aj keď už nebude nutné zostávať doma – to vypestované  #som doma a paličkujem nám stále môže dodávať radosť a energiu.
Tak s vďakou za to, že to vieme ďalej každý deň sadajme k valcom a  paličkujme

Ivanka

 

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre
 • Ukážka ZDARMA

  Vyskúšajte zdarma časť prvej lekcie PALIČKOVANIA ON-LINE.

  Objavte nové hobby a relax!

  >

 • Ocenenie projektu Paličkovanie ON-LINE
  Projekt Paličkovanie ON-LINE bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva.
 • Najnovšie články
 • Kategórie článkov