Ocenenie projektu Paličkovanie ON-LINE

Keď som v správach započula výzvu: Pridajte sa k európskemu roku kultúrneho dedičstva so sloganom “ Naše dedičstvo: Kde sa minulosť stretáva s budúcnosťou“ napadlo mi, že toto je presne to čo robím. Spájam hodnotu, ktorú vidím v paličkovanej čipke s budúcnosťou. Prístupnosť vyučovania paličkovania cez  online kurz mi totiž pre budúcnosť paličkovania na Slovensku pripadá ako kľúčová.

A bola som zvedavá, či si to bude myslieť aj komisia udeľujúca oprávnenie používať značku Európsky rok kultúrneho dedičstva.

Môj projekt Paličkovanie ON-LINE bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva.

Toto oprávnenie som získale pre:
Paličkovanie ON-LINE – Vyučovanie paličkovanej čipky cez online kurzy

Sme v druhom ročníku vyučovania paličkovania cez online kurz. Z reakcií študentiek sa postupne ukazuje, že online kurz má viac výhod, ako som si pôvodne myslela.

Počet ľudí v online kurze preveril, že som všetko popísala a natočila dostatočne podrobne na to, aby sa paličkovanie cez internet dalo naučiť. Konečne bol môj puntičkársky zmysel pre detail na niečo dobrý 🙂  Názov začiatočníckeho online kurzu je „Od plátenka po zúbky v čipke“ a som šťastná, že je to tak aj reálne, dopaličkovať sa cez môj kurz k čipke s oblúčikovým okrajom.

Mnoho ľudí je z rôznych dôvodov veľmi dlho na úrovni  „viem trochu plátenko“ – prakticky sú to začiatočníci, ktorí by sa chceli pohnúť ďalej. Najčastejšie je to z nedostatku času a energie zúčastňovať sa živých kurzov a aj z nedostatku časového priestoru na živom kurze. Taký ideál, ako som zažila v Španej Doline pred rokmi ja – že na dve začiatočníčky bola jedna lektorka 5 dní v týždni je ojedinelý.

V online kurze je tu veľkou výhodou, že lektor je dostupný 24 hodín denne a študenti si vyberajú, kedy majú dostatok času, pohodlia a energie – a vtedy sa začnú učiť. Lekcie sa zobrazujú postupne, aby nedochádzalo k zahlteniu informáciami  a úlohami hneď na úvod. Pomalým tempom sa posúvame od plátenka, na ktorom sa veľa žien zasekáva k ďalším vzorom až k zúbkom v čipke.

Cyklus online kurzu spúšťam niekoľko krát do roka a vo facebookovej skupine sledujeme spoločne priebeh cyklov a zdieľame radosť z čipiek. Skupina je spoločná, ale tempo má každý svoje vlastné – takže príspevky pribúdajú z rôznych lekcií kurzu a niekedy aj z rôznych kútov sveta. Študentom píšem 3-krát týždenne inštrukcie ku každému kroku lekcie a tak ich postupne prevediem cez celý kurz. Ak stíhajú, je to super – ak nie nevadí – lekcie si pozrú a keď ich budú potrebovať, vedia kde majú čo hľadať.

Kurzy sú často kupované pre mamu alebo manželku, ktorá je technicky menej zdatná a aj tak im všetko funguje. Po prihlásení sa do vnútra online kurzu je intuitívne jasné, kam pokračujete. Vyučovacie texty a postupy sú prehľadné a videá sa dajú zrýchliť aj spomaliť.

Možnosť mať vlastné tempo je dôležitá. Skúsila som si to s prvou vlnou žien v online kurze – paličkovať v reálnom čase tri mesiace vzory, ktoré učím – dbala som na to, aby som stíhala, ale moje študentky to nemusia robiť. Po ukončení online kurzu prístupy do kurzu aj do facebookovej skupiny každej študentke zostávajú a môže pokračovať svojim tempom ďalej.

Spoločne si pestujeme ešte niečo – učíme sa mať na seba čas. To je v 21. Storočí pre ženy výzva. Neviem ako iné ročníky – ale ten môj má v hlave veľké „Najskôr MUSÍM“ všetko ostatné a až potom prídeme na rad my. Tak sa to spolu s mojimi online študentkami  odúčame a pomaly si zvykáme vytvárať  priestor pre seba. Po ukončení online kurzu nekončíme – stretávame sa ďalej v ONLINE Klube Paličkovania.

Ak ste doteraz váhali, či sa k nám pridáte – pridajte sa. Teraz je tá chvíľa. Je Vaša. Neodkladajte vytvorenie si priestoru pre seba na neskôr. Sme tu – v online kurzoch aj v online klube. Každý deň pribúdajú nové študentky. Budete mať s kým začať.

Som vytešená, poctená a vďačná.
A teším sa na všetky z Vás, s ktorými s touto novou enegriou spolu paličkovať začneme

I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre