Ako farba a hrúbka nite mení vzhľad čipky

Základná niť, ktorú pre čipky používam je ľanová biela alebo prírodná biela. Nemusí to tak byť vždy. Ľanovú používam preto, lebo moje obľúbené čipky sú mnohopárové špaňodolinské a z tejto nite krásne držia tvar.

Nie je nutné vyťahovať paličkovanú čipku na špendlíky.

Čipkovanú vec môžem prať v práčke a žehliť žehličkou ako je na videu. Žehlím 11 rokov používanú čipku z môjho vankúša  Pre spustenie videa kliknite na bielu šípku v strede obrázka:

Takže – bez obáv môžeme čipku so zúbkovým okrajom vkladať kamkoľvek. Jej údržba je jednoduchá aj v 21. Storočí.

Čipka v bielej je úžasná a krásne rozžiari priestor

Prirodzene vyžaruje aj rešpekt. Jednu mám v kuchyni na okne – tam  je v bezpečí. Biely obrúsok na stole spôsobuje u väčšiny členov našej domácnosti paniku, preto máme farebnú v tmavších odtieňoch.

Farby v čipke mocne čarujú.

Stačí ak si pozrieme iba zmenu vodiacej nite v jednoduchom zúbku, ktorý sa učíme v on-line kurze. Na fotografii vpravo je vodiaca niť v zúbku prírodná biela, na fotografii vľavo je vodiaca niť v zúbku režná. Všetky ostatné nite zúbku sú rovnaké.

Farba vodiaceho páru

Ďalším príkladom ako farebná niť môže zmeniť  vzhľad vzoru je farba vodiaceho páru na nasledujúcich obrázkoch. Na prvom obrázku je vodiaci pár v kosoštvorci s pavúkom režnej farby.

Na druhom obrázku je vodiaci pár biela perlovka – na fotografii je zostrené na kvet a čipka je ako pozadie, ale aj tak je to ten moment keď biela čipka rozžiaruje priestor. Na treťom obrázku je vodiaci pár v kosoštvorci s pavúkom svetlomodrá perlovka.

Pôvodne bola čipka aj tak krásne farebná. Bola súčasťou úžasných a nádherných krojov. Farby čipiek a výšiviek na kroji boli tiež vylaďované do nádherného celku. Práve farebnosť a rozmanitosť kroja je mi veľkou inšpiráciou.

O zlaďovaní farby nití a textilu som už písala, a ďalšie podrobnosti sa učíme v on-line kurze. Pri množstvách čipky, ktorú v poslednom období paličkujem sa mi zdá veľmi nepraktické natáčať na paličky stále iné nite. Tak sa vykryštalizovalo viac dôvodov, prečo som si vzala na pomoc farby. Farbím a pritom ako základnú niť používam stále tú istú čistú bielu alebo prírodnú bielu.

K nápadu paličkovať bielou a farbiť čipku ma pôvodne inšpiroval šok pri rozbalení krabice s niťami, ktorá prišla od dodávateľa. Rôznofarebné náviny nití 1000 metrov, ktoré stáli vedľa seba mi poslali nezabalené a všetky svetlé odtiene mali viditeľné otlačky susedného farebného odtieňa. Na obrázku odtlačky nehľadajte. Nite na ňom sú čisté : -)

Urobila som test

Paličkovala som ľanovou prírodnou bielou a ľanovou fialovou. Hotovú čipku som vyprala a vydýchla som si – farby zostali v poriadku. Farbiť budem aj tak, mám na to svoje dôvody : -)

Reklamáciu mi uznali, vybavili a aj náviny nite 1000 metrov od vtedy  balia každý zvlášť. Nite, ktoré mali na sebe otlačku inej farby mi poslali čerstvo zafarbené, otieraním o seba  pri prevoze sa ofarbili pravdepodobne preto. Potvrdila sa aj moja skúsenosť, že po farbení  je vhodné nechať farbenú vec dlhšie odstáť pokiaľ si farba a materiál spolu „sadne“. A hlavne – vydýchla som si, nemusím akútne meniť ponuku nití a testovať všetko znovu.

Srdečne Vás pozdravujem a želám krásne dni a pohodové paličkovanie,

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre