On-line kurz paličkovania pre pokročilých: Čipka zo Senohradu

Senohradská čipka prišla do mojej zbierky ešte v časoch, keď som mala v Žiline čipkársku dielňu. Okrem toho, že som v nej učila paličkovať, predávala som tam aj ľudovo-umelecké výrobky. K tomu sa prirodzene a bez vyhľadávania pridali ľudia, ktorý mali doma kroje a chceli ich predať.

V mojej zbierke čipiek mám z toho obdobia zo Senohradu krásny čepiec a zásteru. V Senohrade sme boli na výlete na nádherných slávnostiach spojených s prehliadkou krojov. Doteraz som krajšie a naživo, oblečené na živých ľuďoch, nevidela.

Senohradčania mali k svojim krojom hlbokú úctu a najsilnejšie čo si z toho pamätám, bola pokora ktorú som pred tak nádherným dielom cítila. Babičky v nádherných krojoch nám ukazovali, ako paličkujú svoje lístočkové čipky. Bez predkreslenia – iba tak, na holom valci. Rýchlosť, s akou im to išlo nedávam ani náhodou.

Popri paličkovaní nás stíhali aj kompletne vyspovedať “kdo sme, čo sme – veď ako ináč – nebudú svoje čipky ukazovať nevedno komu :-)”

Tak sa mi stalo, že o pár týždňov teta Zuzana, ktorá mala vnúčatá v Žiline, s nimi prišla do obchodu a priniesla na predaj zástery a čepce. Boli nádherné a rýchlo si našli nových majiteľov. Jednu zásteru som si od nej kúpila a k nej som dostala ako dar domáci čepiec tetinej mamy.

Vedela, že pre mňa je to vzácnosť. Bol pre ňu veľmi cenný. Kroje predávala, lebo vedela, že jej deti by ich vyhodili – a starý a trošku nastrihnutý čepiec tiež.

Čepiec a zásteru mám vo svojej zbierke čipiek už skoro 15 rokov. Čipky z nich som už dávnejšie prepaličkovala. Keď som vyberala tému nového online kurzu pre pokročilé čipkárky, listovala som svojim Kreatívnym diárom a našla som predlohu na veľkonočný obrázok práve z tejto čipky. A bolo rozhodnuté.

Dievčatá z predvianočného 1. kola online kurzu Jemné čipky si želali “niečo Veľkonočné” – tak je to TU »

Online kurz Jemné čipky – 2. kolo má 5 lekcií + jednu lekciu s bonusovým študijným materiálom. Urobíme si spolu tenkú čepcovú okrajovú čipku s lístkami, čepcovú okrajovú čipku bez lístkov, čipku zo stredu čepca, lístkovú čipku z krásnej slávnostnej zástery a Veľkonočný obrázok.

Hlavným bonusom k online kurzu sú návody na zapracovanie čipky do úžitkového predmetu ku každej lekcii. Darčekom k tomuto online kurzu je “Špeciál o farbách a farbení”.

Pridáte sa ?

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre