Áno, žije – po roku práce to už s úsmevom a radosťou môžem povedať. Rovnako znie plný názov výstavy, ktorá mala v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši vernisáž 6. decembra 2023. Vznikla na impulz pani Ivety Zuskinovej(viac podrobností je v článku Zo zákulisia roku 2023), ktorá je súčasne jej odbornou garantkou. Je výsledkom spolupráce OZ Liptovská čipka, Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši a Národopisného múzea v Liptovskom.
Prečo o tom píšem? Vznik tejto výstavy som iniciovala a na jej otvorení som po roku príprav mala čo povedať. Ako prvé spomeniem to najhlavnejšie:
Liptovská čipka je krásna a prácami, ktoré tu vystavujeme chceme poukázať na to, že je nositeľná aj dnes.
Čo na výstave uvidíte?
Vrchol umenia v paličkovaní je podľa mňa čepiec podľa pôvodných vzorov. A my ich tu máme ♥ Na najvyšších poličkách v sklenených vitrínach sú vo výstavnej sieni vystavené čepce paličkované v rokoch 2016-2020. To je to, čo ma teší najviac – že to ešte aj dnes vieme rozlúštiť a vytvoriť. Mne sa čepiec z Liptovských Sliačov podarilo iba rozkresliť, paličkovala ho moja online študenka Vierka Smalová. Ďalšie dva originály zo Smrečian paličkovala Janka Takáčová podľa vlastných rozkreslení.
Vzory z čepcov sú môj študijný materiál. Pomaly – ozaj pomaly 🙂 študujem, rozkresľujem a navrhujem čipky, ktoré sú tu vystavené na figurínach. Ako inšpirácia pri tvorbe návrhov mi slúžia vzory z čepcov podobné tým, ktoré máme vo výstavnej miestnosti zapožičané zo zbierok Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.
Nie som prvá, a verím, že ani posledná kto liptovskú paličkovanú čipku študuje a rozkresľuje. Úžasným zdrojom inšpirácie pre navrhovanie čipiek sú kresby predlôh z publikácie Krajky a krajkářství lidu slovanského autoriek Marie Smolkovej a Reginy Bíbovej z roku 1938, ktoré boli aj zdrojom pre spracovanie grafiky na stenách výstavnej miestnosti.
Za významný príspevok k obnovenie liptovskej paličkovanej čipky patrí vďaka paličkárkam z občianskeho združenia Pôvabnica Turca v Martine. Najväčšiu zásluhu na tom má Mária Čobrdová s úzkym rodinným putom k Liptovu, ktorá túto aktivitu iniciovala. Mária Čobrdová je aj autorkou návrhu obrazu Nevesta, ktorý nám vo výstavnej sieni nemohol chýbať. Jej nasledovníčkou je Marta Hauserová, tiež s koreňmi na Liptove a jej syn, Vladimír Hauser, ktorý spracoval predlohy na paličkovanie liptovskej čipky a veľmi nám uľahčil jej ďalšie štúdium.
Čipky vystavené na figurínach paličkovali ženy z rôznych kútov Slovenska a z Čiech, ktoré učím paličkovať cez online klub. Paličkovanie je pre nás dnes radosť a relax. Začali sme 1. decembra 2022. Paličkovanie čipiek vždy chvíľku trvá. Celý rok sme spolu tvorili a úprimne sme sa tešili z každého nového kúska. Mne to išlo asi najpomalšie, ale aj tak sa mi podarilo dokončiť pár kúskov.
Krásne čipky zo svojho depozitu vystavilo aj Múzeum Janka Kráľa. Objavili sa nádherné kúsky a vzory dlhé 10 a viac metrov. Neviem si predstaviť, že by som vydržala s jedným vzorom tak dlho. Takúto výdrž úprimne obdivujem.
Vernisážou naplnenou spevom žien s originálmymi čepcami a radosťou sme otvorili výstavu Liptovskej paličkovanej čipky. S vianočným stromčekom ozdobeným ako inak ozdobami z Liptovskej paličkovanej čipky. Ak to chcete vidieť v plnej vianočnej paráde – príďte čo najskôr – ideálne do konca januára.
Neposielam Vám všetky fotografie, ktoré mám – aby som Vás nepripravila o krásny zážitok naživo.
Srdečne Vás na nádhernú výstavu pozývam a verím, že sa čaro Liptovskej paličkovanej čipky uchytí aj na Vás ♥
I.