Liptovská paličkovaná čipka

Najväčšie poklady máme doma. Akýkoľvek kus alebo kúsok sveta prejdeme, pri návrate je to vždy rovnako. Doma je doma.

Som z Liptova a vždy keď sa s niekým z čipkárok stretnem, pýtajú sa ma: „Paličkuješ aj LIPTOVSKÚ“. Áno, paličkujem ju – je úžasná, jedinečná  a originálna. Už niekoľko rokov natáčam online kurzy paličkovania a fakt mi vadilok, že paličkovanie Liptovske čipky som týmto spôsobom nepodorila.

Tak pamätný rok 2020 je prelomový aj v tomto prípade, konečne môžem povedať, že som sa Liptovskej čipke dôkladne povenovala a o paličkovaní čepca som natočila online kurz »

Najčastejšia otázka, ktorú som o liptovských čepcoch počula je „Z ČOHO SÚ?“. Sú z pamuku – alebo z pamoku. Je to mierne pružná bavlna, ktorá sa používala aj na zatkávanie. Originál pamuk som mala v ruke a skúšala som z neho paličkovať. Je mierne pružný, čo aj celkom objasňuje miernu pružnosť čipiek.

Liptovské vzory

Formát, v akom sú liptovské čepce vystavené vôbec nie je náhodný. Čipky sa kedysi skladovali a udržiavali veľmi starostlivo. V Liptovskom Sliači som videla ako to robia. Čipka je na čepci prišitá iba ručne, farebná ozdobná zadná časť zo zadnej strany sa pri praní a skladovaní odpára.

Po vypraní a naškrobení sa čipky naťahovali na oblé nádoby a po vysušení ukladali na seba, aby si udržali oblúčikovitý tvar. Tento tvar získali už pri paličkovaní na guľatých valcoch. Takto tvarovené krajšie sedeli na hlave.

Foto: archív autorky

Počas rokov, ktoré sa čipke venujem som si tiež urobila malý prieskum. Mala som šťastie – držala som v ruke rozpaličkovanú čipku, rozplietla som zaprášené paličky a dovolili mi urobiť kus čipky. Odkreslila som si niekoľko vzorov a pár z nich som aj upaličkovala. Bolo to veľmi náročné. Preto som veľmi vďačná za publikácie, ktoré o liptovskej čipke máme.

O Liptovskej čipke

Informácie o liptovskej paličkovanej čipky nájdete v knihe Veroniky Géciovej-Komorovskej: Slovenská ľudová paličkovaná čipka a v knihe, ktorá je liptovskej čipke venovaná cená: „Tajomstvá liptovskej čipky“- napísala Mária Čobrdová, Marta Hauserová a kolektív. Predlohy s nákresmi týchto čipiek vypracovali aj Jana Frajkorová a Jarmila Rybánska.

Do online kurzu som vybrala čepiec z Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. Jednotlivé vzory som rozkreslila a natočila ich paličkovanie.

Online kurz tvorí 5 tém.  Postupne v ňom študujeme a učíme sa jednotlivé vzory a na záver si ukážeme, ako sa čepiec prepojením jednotlivých vzorov upaličkuje.

Čepce na fotografiách sú vystavené v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. V tomto mestečku nie je expozícia náhodou. V Liptovskom Hrádku v roku 1796 založil komorský prefekt František Wiesner lesnícku školu a ako jej súčasť aj pletiarsku a odbornú  školu pre dievčatá. Dôležitou skutočnosťou bolo, že vyučovacím jazykom bola slovenčina.

Foto: dovolenkový archív autorky

Čipku z Čepca z Liptovských Sliačov paličkujeme v online kurze pre pokročilých. Pridajte sa, podrobnosti nájdete na tejto linke  »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre