Každá čipka potrebuje správny materiál

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pre každý druh čipky existuje materiál, ktorý z nej urobí originál. Možete sí vybrať z odporúčaní, alebo robiť vlastné pokusy. Materiál sa vyberá z ohľadom na techniku, ktorú ideme použiť a účel na ktorý bude hotový výrobok slúžiť.

Paličkovať som sa naučila v Španej doline. Prvá čipka, ktorú som paličkovala bola špaňodolinská a aj dnes, keď už po rokoch ovládam viacero techník a druhov, stále mám sklon všade použiť práve túto čipku.

Robila som ju už skoro zo všetkých materiálov, ktoré existujú – od hodvábu až po drôt. Na výstave záverečných prác študentov odevnej školy v Trenčíne som ju videla upaličkovanú z prúžkov fólie. Na prvý pohľad to bolo šokujúce, ale šaty vypadali  ako model originálne. Bol to zaujímavý experiment.

Po skúške všetkých možných materiálov by som ako vhodný pre túto techniku vybrala aj mnohými inými autormi odporúčaný ľan. Pevne drží väzbu a po vypraní stačí vyžehliť, a máte pôvodný tvar.  Rozumné je pri výbere materiálu zvážiť hustotu čipky. Napríklad pri špaňodolinskej čipke hustotu určuje mriežka. Čím je mriežka hustejšia, tým dhlšie Vám bude trvať práca, ale môžete tým veľmi ovplyvniť kvalitu čipky.

 Pred začatím každej väčšej práce je vhodné otestovať materiál a techniku, ktorú ideme použiť. Ak vyberáme materiál napríklad k šatám, zrovnávame aj hrúbku a hustotu čipky s kvalitou a hrúbkou látky.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre