Tuženie čipky tužidlom Powertex

Máte všetky čipky z tohoto roku zapracované a využité ? Alebo ležia niekde zabudnuté a predvianočným upratovaním sa dostanú na dno zásuvky? Mám pre Vás jeden typ, ako vzorky a kúsky čipiek využiť a potešiť sa z nich nielen predvianočne.

Vo Vianočnom špeciáliku aj v predvianočnom online klube robíme Anjelov z čipkovanými šatami – áno, je to naša aktuálna téma. Chystáme sa na výrobu Anjela s pomocou tužidla Powertex. Je to jednoduché modelovanie, modelovaciu hmotu tvoria savé prírodné materiály a tužidlo Powertex.

Keď na výstavách vidím čipku natuženú rôznymi škrobmi a stužovačmi, zdá sa mi to škoda – že pôvodné dielo videteľne a rýchlo zmenilo svoj vzhľad. Jednoduchšie je to s tužidlom Powertex. Keď to natužený predmet potrebuje, môžete ho pokojne aj osprchovať studenou vodou.

Powertex je tužidlo riediteľné vodou. Ak treba vytvrdnuté dielko osprchovať – tak iba studenou vodou. Teplom tužidlo povoľuje. Powertex tuží akýkoľvek prírodný, savý materiál. S rôznymi materiálmi funguje rôzne. Čistý ľan, bavlnu a hodváb – teda prírodné vlákna stuží na kameň. Materiály, v ktorých je nejaké percento umelých vlákien – napríklad nite a látky, v ktorých je 50 percent polyesteru stuží tak, že sú mierne pružné a umývateľné.

Jednoducho povedané:

  • bavlnená sukňa sochy natužená tužidlom Powertex je tvrdá ako kameň,
  • sukňa sochy zo  zmesového materiálu (50/50) z bavlny a polyesteru je pevná, nie savá (môže sa umyť) a je mierne pružná (asi ako detská gumená hračka).

Aký materiál je možné tužiť tužidlom Powertex?

Tužidlom Powertex sa dá tužiť prírodný savý materiál a polystyrén. Tužiť teda môžeme okrem textilu papier, drevo, sklo, piesok, kameň a kov. Tužidlom sa dajú lepiť aj rôzne druhy lastúr, ulít, škrupinky z orechov aj jadrá z jabĺk alebo pomarančov.

Ako tužidlo Powertex funguje?

Tužidlo sa predáva vo viacerých odtieňoch. Na čipku používam transperentné. Vo fľaši je to biela tekutina hustoty riedkeho pudingu. Vodou ho môžeme riediť podľa potreby. Po vysušení je priesvitné – to znamená, že čipka ktorú sme tužili zostane pôvodnej farby a v závislosti od farby materiálu bude mať mierne sklovitý alebo mierne porcelánový vzhľad.

Schnutie tužidla je možné urýchliť fénom. Keď tužidlo schne bez urýchľovania, povrch je suchý na dotyk približne po dvoch hodinách. Odporúčaná doba sušenia je 3 dni. K úplnému vytvrdnutiu dochádza po dvoch týždňoch.

Metalické nite

Pri predvianočnom tužení je vysoká pravdepodobnosť, že dôjte k tuženiu metalických nití. Obsahujú polyesterové alebo kovové vlákna. Kovové vlákna sa vytužia perfektne. Ale pozor na polyesterové. Metalické nite sú vo väčšine prípadov urobené tak, že ich základ tvorí pevná niť, ktorá je obtočená priadzou s metalickým vzhľadom. Takýto materiál môže byť menej savý a preto aj pri vytužení menej tvarovateľný.

Preto ak chceme aby kúsok čipky zo zlatej nite tvoril špriálu, je treba nechať ho vysušiť natočený. Po vysušení bude pružný, ale tvar si zachová. Pozrite si video, ako som tužila zlatú špirálu:

Tuženie s tužidlom Powertex je jednoduché a hlavne udrží čipku veľmi dlho v pôvodnom stave. Ak práve máte niečo na tuženie, vyskúšajte – tužidlo Powertex nájdete TU.

Pozdravujem a želám príjemné adventné dni.
Majte sa krásne a majte na seba čas.

Ivanka

 

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre