Test metalických nití

Pri predvianočnom paličkovaní mi chýbala pevná a tvárna metalická niť. Preto som sa rozhodla pozrieť sa na to podrobnejšie a zahájila som testovanie metalických nití. Testovala som nite: Zlatka, Diamant, Yara Art(CAMELLIA),  Nakis Simi  a Karolína. Aby ste videli výsledky testu lepšie, na obrázky kliknite a ukážu sa vám zväčšené.

Na titulnej fotke je vidieť, že som odstrihnuté nite natočila pevne na špendlík. Chcela som vidieť, ako sa budú nite správať po vytiahnutí špendlíka – či si zapamätajú alebo nezapamätajú tvar, ktorý dostali pri obtáčaní okolo špendlíka. Výsledok je vidieť na fotografiách odšpendlených kúskov plátenka.

Metalická niť Zlatka

Testovala som ju ako prvú a s touto niťou to bolo ihneď od začiatku celkom povzbudivé. Zlatka pri zatiahnutí paličiek pruží a aj drží – netrhá sa. Aj keď je na dotyk drsná, ľahko a celkom plynule sa odtáča na paličkách a nemala som pocit, že by zadŕhala. Niť je tvárna, zostane tam, kde ju položíte. Je ale pružná a keď chcete mať úplet pevný, je treba zaťahovať.

Metalická niť ZLATKA

Keď úplet zostane na špendlíkoch od večera do rána, dosadne a drží. Povrch úletu je na dotyk drsný, ale nepichá.

Metalická niť DIAMANT

Metalická niť DIAMANT je  výnimočne lesklá a tenká jednovláknová niť. Povrch má hladký, uzly dobre a presne dosadajú aj bez ťahania tesne vedľa seba. Úplet je prekvapivo tvrdý a na dotyk hladký. Zo všetkých nití je na dotyk najpríjemnejšia.

Metalická niť DIAMANT

Metalická niť Yarn Art (CAMELLIA)

Metalická niť Yarn Art na pohľad pripomína Perlovku. Je mäkká, jemná a aj celé klbko je na dotyk mäkké. Tvorí ju biela niť, ktorá je obtočená jemným metalickým vláknom vypadajúcim ako prúžok alobalu. Je hrubšia ako Perlovka a ešte má k tomu metalické vlákno navyše. Pri odvíjaní z paličiek nezadŕha. Osnovné páry v úplete je treba trošku poťahovať, aby sa vypli a boli rovno.

Yarn Art (CAMELLIA)

Metalická niť Nakis Simi

Metalická niť Nakis Simi je na dotyk tenká, ostrá, neohybná a treba tlačiť na to, aby nite sadli vedľa seba. Úplet je na dotyk ostrý, ale vypadá veľmi efektne. Po chvíľke, za ktorú som natočila paličky a urobila kúsok plátenka, ktorý je na obrázku mi zostali ruky trošku do modra. Modrú som kúpila preto, lebo to bol jediný odtieň, ktorý mali v galentérii. Zlatá a stieborná farbiť nemusí.

Nakis Simi

Metalická niť Karolína

Metalická niť Karolína je ako jediná dostupná v štyroch hrúbkach. Vzorky sú urobené z metalickej nite Karolína 1, Karolína 2, Karolína 3 a Karolína 5. Niť je vyrobená z viskózového vlákna, ktoré tvorí jadro nite a z polyesterového metalického prúžku, ktoré jadro obmotáva.

Metalická niť Karolína 1 je zložená len z jedného vlákna a je vhodná na veľmi jemné paličkované detaily, na ručné šitie a vyšívanie

Metalické nite Karolína 2,3 a 5 sú tvorené viacerými vláknami a ošetrené špeciálnym prostriedkom, ktorý zabraňuje nežiadúcemu rozmotávaniu jednotlivých prameňov po odstrihnutí nite. Výrobca ju určuje na paličkovanie a efektné háčkovanie.

Plátenková väzba z metalických nití Karolína

Tenkosť nite Karolína 1 ma trochu desila, ale paličkovalo sa s ňou veľmi dobre. Celkom ľahko to išlo aj s Karolínou 2. Hrúbka nití Karolína 3 a Karolína 5 si vyžadovalo trochu ráznejšie zatiahnutie. Tu ale pozor – tieto dve nite sa mi aj roztrhli – zdali sa mi krehké. Vzhľadom k tomu, koľko je tam vlákien som to nečakala. Paličkovanie s nimi vyžaduje aj „mať ich v rukách“ – pokým nedostanú svoje miesto, robia si čo chcú. Keď už ho majú, držia dobre 🙂

Metalické nite Karolína sa okrem toho, že sú v štyroch hrúbkach, vyrábajú v 29 odtieňoch. Ozaj si je z čoho vyberať.

Po zvážení čo sa mi na nitiach páčilo a čo nie som vybrala tri, ktoré som zaradila do eshopu. Sú to metalické nite Zlatka, Diamant a Karolína. Všetky spolu si pozrite na tejto linke »

Želám vám príjemný deň a pohodové paličkovanie,
I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre