Prázdninový režim: objednávky z eshopu a vstupy do online kurzov vybavujem do 2. júla - ďalšie po návrate
13. a 14. júla. Novú limitovanú edíciu valcov na Liptovskú čipku nájdete tu »

Hrášková väzba

Hrášková väzba je krásna výplňová väzba. Kúsky z nej sa robia ľahko a celkom rýchlo. Keď si nakreslíme štvorčeky väčšie – príbúda nám to celkom fajn. Má úžasne široké a tvárne využitie.  Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Plášť Anjela

Akúkoľvek ohraničenú časť je možné hráškovou väzbou bez problémov vyplniť. Stačí obrys upaličkovať napríklad aj obyčajne plátenkom zo štyroch párov a vzniknutý priestor vyplniť tak, že si do vzniknutého priestoru dosadíte hráškovú väzbu.

Napríklad aj plášť Anjela. Podrobnosti a videonávod je na linke tu »

Archív autorky, online kurz Vianočný špeciál 2019

Klasická mnohopárová čipka

Hrášková väzba aj tu krásne vyplní priestor a zatraktívni každý kúsok, kde sa nachádza. Samozrejme, že ju nájdeme napríklad aj v Špaňodolinskej čipke. Sú to vzory, ktoré pochádzajú z Viedenskej školy čipky. Takže ich nájdeme všade vo svete a takmer všade ich považujú sa svoje, pretože ich milujú.

Skúste chvíľku sledovať Instagram a uvidíte, že ju okrem Európy nájdete aj v Japonsku alebo vo Fínsku. A ak sa dostanete k momentom, kde autori spomínajú ako k technike prišli – vo väčšine prípadov nájdete obrázky dečiek, ktoré sa navzájom veľmi podobajú.

Archív autorky, online kurz Špaňodolinské zúbky

Hojdacie sieť vo Fínsku

Zaujímavá je hrášková väzba paličkovaná zo špagátov alebo z dokonca z lana. Autorom je fínsky umelec Tarmo Thorstrom. Namiesto špendlíkov používa klince. Je to celkom inšpiratívny príklad, že paličkovať môžete čokoľvek a z čohokoľvek. A je to umenie.

Zdroj: facebook.com/ThorstromTarmo

Okraj výstrihu na tunike

Ak Vám chýba kúsok textílie na spestrenie – hrášková väzba je ideálna. Stačí zobrať štvorčekový papier a nakresliť si rozmer kúska, ktorý práve potrebujete. Učíme sa ju už v základnom online kurze v časti výplňové väzby. 

Zdroj časopis Dorka, návrh a spracovanie Ivana Gemzická-Kráľová

Hrášková väzba v Liptovskej čipke

Hrášková väzba sa nachádza v mnohých vzoroch a kúskoch aj v Liptovskej čipke. V čepci, ktorý paličkujeme ako prvý je takmer všade. A keď si vzory podrobnejšie prezriete, je jasné – že je to celé iba plátenko, hrášková väzba a veľa rafinovaných kombinácií.

Na rozdiel od klasickej viedenskej školy sa tu ale plátenko paličkuje inak. Vodiaci pár sa na konci každého riadka mení, špendlíky picháme inak a tým získame plátenkovú väzbu oveľa hustejšiu a čipka má úplne iný vzhľad.

Baví vás paličkovať hráškovú väzbu a zaujíma vás iný uhol pohľadu, ktorý na ňu ponúkajú roľnícke čipky? Môžete sa k nim dostať veľmi ľahko a rýchlo. Vstupuje sa cez túto linku »

Archív autorky, online kurz Čepiec z Liptovských Sliačov

Želám Vám príjemné dni a pohodové paličkovanie,

I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre
 • Ukážka ZDARMA

  Vyskúšajte zdarma časť prvej lekcie PALIČKOVANIA ON-LINE.

  Objavte nové hobby a relax!

  >

 • Ocenenie projektu Paličkovanie ON-LINE
  Projekt Paličkovanie ON-LINE bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva.
 • Najnovšie články
 • Kategórie článkov