Špania Dolina je moje srdcové miesto. V auguste v roku 2000 som sa tu naučila paličkovať na dovolenkovom kurze.
Vtedy pred rokmi nás na dovolenkovom kurze v Španej Doline učili paličkovať babičky. Všetky sme ich volali rovnako – Teta ♥ Zo žien, ktoré nás učili bola cítiť predovšetkým láskavosť a ženskosť. Keď nám jedna z nich na konci týždňa povedala: „…ženy, každej jednej Vám to paličkovanie pasuje“ , bolo to vyznamenanie. Všetky sme cítili, že to tak je. Bol to nezabudnuteľný pocit a jeden z dôvodov, prečo paličkovanie šírim ďalej.
Môj prvý vzor, ktorý som upaličkovala bol špaňodolinský. Dnes sa mi ani veriť nechce, že to vôbec šlo 🙂 Pred kurzom som paličky nikdy nedržala v ruke a po kurze som netušila, čo je to plátenková väzba, ale mala som hotovú svoju prvú dečku ako babičky hovorili „pod budík ♥“
Za 22 rokov sa v Španej Doline zmenilo veľa. Je vidieť, že je krásne vybudovaná. Len pred domami už nesedia Tety, ktoré paličkovali vonku – aby mali lepšie svetlo – a hlavne aby ich čipku bolo vidieť. Vedeli neuveriteľne dobre predávať. Ony by čipku nikdy nepredali lacno.
Chýbali mi tam. V múzeu v Klopačke som už našla iba maľovaný obraz jednej z nich. Je na ňom Teta, ktorá nám vtedy pred rokmi hovorila: „… ženy, všetkým Vám to paličkovanie pasuje …“
Už vtedy spomínala, že ju chce niekto z rodiny namaľovať. Smiala sa, že keď už nemá nič lepšie, nech ju maľuje. Veľmi rada som ju videla, aspoň takto na obraze. Ak získam povolenie od autora obrazu zverejniť ho v článku, priložím Vám tento obrázok aj sem.
Tety sa z lavičiek na priedomí svojich domčekov stratili a uličky sa mi bez nich zdali smutné. Ale sú aj dobré správy. V Španej Doline je OZ Zvyky a tradície a na letnom kurze paličkovania v Pribyline mi dve ženy z Banskej Bystrice hovorili, že niekedy si vyjdu v nedeľu na Španiu Dolinu paličkovať. Sedávajú pred Klopačkou. Tak možno budete mať šťastie a uvidíte ich.
Múzeum Klopačka je miesto, kde je Špaňodolinská čipka vystavená s úctou, ktorá jej patrí. Sú tu krásne veľké kusy čipky. Za pozornosť stojí aj obrus na stole, pri ktorom nás kedysi učili paličkovať. Čipka na ňom má niekoľko metrov.
Má taký klasický vzor, aký mala vtedy – v roku 2000 – každá Teta doma. Vzali nás aj k sebe domov a smeli sme vidieť, ako vypadá čipka využívaná v každodennosti. Pre uchovanie spomienky som si s týmto vzorom jeden malý kúsok urobila a mám ho doma aj vystavený.
Popri prechádzaní úzkymi strmými uličkami mi chodilo hlavou, že som vďačná za to, čo nám vtedy Tety odovzdali. A ten istý hlas, ktorý mi pred rokmi hovoril – „toto miesto je pre Teba dôležité“ – mi teraz povedal – „maj pred tým, čo si vytvorila väčšiu pokoru“.
Učím paličkovať online, navrhujem a kreslím vzory, natáčam a strihám videá v ktorých paličkujem. Celý pracovný postup zdokumentujem a napíšem z toho vyučovaciu lekciu – s videami, komentármi a samozrejme s predlohami na paličkovanie. Robím to takto od roku 2015. Z môjho kedysi koníčka sa stala práca. Najľahšie z toho všetkého, čo celá moja práca obsahuje je paličkovanie.
Zaregistrovala som názory, že učiť online je povrchné a že to nie je ono. Keď som to počula prvý krát, bola som z toho smutná.
Ale už nie som. Fotografie prác mojich študentiek ukazujú, že učiť sa paličkovať online je efektívne. Mám v online kurzoch stále mladšie ženy a paličkujeme krásne kúsky, ktoré by sme si asi inak nedopriali. Ale keď ich upaličkujeme – máme ich.
Keď vidím ženy, ktoré na začiatku roka vstupujú do online kurzu pre začiatočníkov a teraz, po pár mesiacoch majú hotové vlastné kabelky, klobúk a v ONLINE KLUBE sa každý mesiac zaujímajú o nový vzor, som na ne pyšná. A aj na seba – že som to po zisteniach o porušovaní mojich autorských práv nevzdala a pokračujem, lebo stále mám nové nápady.
Pre ilustráciu, ako nám to so ženami v mojich kurzoch ide prikladám fotografie. Na nasledujúcich obrázkoch sú práce jednej online študentky, ktorá za začala učiť v online kurzoch paličkovať len tento rok a pred tým vôbec nepaličkovala.
Návšteva môjho srdcového miesta mi vždy dodá energiu. Som vďačná za to, že môžem svoje skúsenosti a energiu venovať práve paličkovanej čipke. Zachovať čipku je dôležité – pre nás a aj pre generácie po nás.
To ako to robím je jeden so spôsobov ako byť s čipkou v kontakte, užívať si jej krásu a zachovávať ju. A aj spôsob, ako sa o krásu čipky môžem deliť s Vami – s aktívnymi ženami žijúcimi v 21. storočí v časoch, keď znovu objavujeme obrovskú hodnotu času pre seba.
Robím to rada. Pri paličkovaní a tvorbe čipky trávime veľa chvíľ a sme v úzkom kontakte s krásou, ktorá nás vyživuje. A o to predsa ide. Aby sme si tento zdroj energie zachovali a pestovali ako generácie žien pred nami.
Týždeň v Španej Doliny v roku 2000 bol pre mňa v paličkovaní krásny štart, ktorý mi dal energiu celé roky pri nej zostať a tvoriť. Chcela som to Španej Doline vrátiť. To, čo zo Špaňodolinskej čipky viem som spracovala do online kurzu, ktorý si každoročne otvárame pred začiatkom zimy.
Celú ponuku online kurzov si pozrite TU »
Želám Vám ešte príjemné dni a určite čo najskôr navštívte svoje srdcové miesto ♥
I.