Prázdninový režim: objednávky z eshopu a vstupy do online kurzov vybavujem do 2. júla - ďalšie po návrate
13. a 14. júla. Novú limitovanú edíciu valcov na Liptovskú čipku nájdete tu »

Predlohy na paličkovanie šperkov s materiálom na paličkovanie

Pamätáte si, aké darčeky ste dostávali ako deti? Môj obľúbený bol “vyšívací balíček” V balíčku bolo všetko. Veľmi ma bavilo, keď som mohla obrázok sama zarámovať a v nestráženej chvíli aj zavesiť na stenu. 

V programe online kurzov sú kurzy na paličkovanie šperkov, tak prirodzene vyvstala otázka výberu materiálu a šperkových komponentov. Paličkovaný šperk je krásny a keď chceme aby bol aj bezpečný, treba sa na výber šperkových komponentov pripraviť a ujasniť si základné veci.

Zlatá alebo strieborná metalická niť

Niekomu sa páči zlatá, inému stieborná. Keď ale začneme uvažovať, aké náušnicové ušká použijeme na paličkované náušnice, hneď je to jasné. K zlatej zlaté, k sriebonej strieborné. Ale …

Ak chceme robiť šperky pre svoje priateľky alebo zákazníčky a nevieme, či sú alebo nie sú alergické na kovy – istota je iba chirurgická oceľ.  Takže mi z toho vychádzajú ako prirodzený materiál strieborné metalické nite a kombinácie s nimi.  Okrem toho farebnica metalických nití Karolína má 29 odtieňov, takže je si z čoho vyberať.

Šperkové komponenty z chirurgickej ocele

Komponenty z chirurgickej ocele sú označované ako materiál: „chirurgická ocel 316“. Je to materiál so špeciálne upraveným lešteným povrchom. Vedľa nej sa často vyskytuje materiál: „nerezová oceľ 304“ , ktorá je v podstate ten istý materiál, ale má trochu inú povrchovú úpravu – výrobca mi to vysvetlil, že nemá povrch upravený špeciálnym leštením.

Na miesta, kde komponent prichádza do styku s pokožkou sa pre predchádzanie alergickým reakciám odporúča chirurgická oceľ 316.

Šperkové komponenty z chirurgickej ocele by nemali zmeniť farbu ani pri kontakte s vodou.

Ako vybrať šperkové komponenty

Ideálne je vyberať dôsledne. Pri tvorbe balíčkov materiálu s predlohami na výrobu šperkov som komponenty šperkov, ktoré prichádzajú do kontaktu s telom vyberala všetky z chirurgickej ocele. Z nerezovej ocele sú iba komponenty na výrobu brošne. Aj to len preto, lebo brošňový mostík, na ktorý sa dá čipka prišívať bol iba z nerezovej ocele.

Ako sa pracuje so šperkovými komponentmi z chirurugickej ocele

Chirurgická oceľ je tvrdšia ako materiály, ktoré sa predávajú na bežné korálkovanie. Výrobca s tým počíta, preto sa napríklad spojovacie krúžky predávajú otvorené a my doma môžeme spojovacie koliečko do jedných klieští uchytiť a druhými zatvoriť.

……………

Predlohy na paličkovanie šperkov
s materiálom

Po prehodnotení všetkých vyššie spomenutých faktov a vyskúšaní rôznych iných materiálov, ktoré je bežne dostať v galantériách a kreatívnych obchodoch ako lacnejší materiál na výrobu šperkov som sa rozhodla zostaviť balíčky, v ktorých je predloha na paličkovanie šperku s materiálom na paličkovanie a šperkovými komponentmi potrebnými na dokončenie šperku. V každom balíčku je niečo navyše, z čoho vytvoríte aj ďalší šperk.

Predloha na paličkovanie s materiálom:
Korálkový náhrdelník

Balíček obsahuje:

 • Nite: metalická niť DIAMANT návin 35 metrov
 • Šperkové komponenty: Tyrkenitové korálky 5 ks, drobné sklenené korálky na tvorbu náhrdelníka, spojovacie krúžky z chirurgickej ocele 4 ks, rokajlové zatláčacie korálky 4 ks, karabínkové zapínanie 1 ks, biela ľanová niť na navliekanie drobných koráliek.

V balíčku je kompletný materiál na výrobu náhrdelníka. Videonávod na paličkovanie aj pracovný postup na dokončenie šperku je podrobne rozpracovaný v online klube. Balíček v e-shope nájdete na linke tu »

……………

Predloha na paličkovanie s materiálom:
Prívesok s retiazkou

Balíček obsahuje:

 • Nite: metalická niť Karolína 2 strieborná návin 75 m, metalická niť Karolína 2 modrá návin 75 m, metalická niť ZLATKA strieborná.
 • Šperkové komponenty: retiazka z chirurgickej ocele 45 cm, spojovacie krúžky z chirurgickej ocele 2 ks, karabínka z chirurgickej ocele 1 ks, šlupňa na zavesenie prívesku z chirurgickej ocele 1 ks.

V balíčku je kompletný materiál na výrobu jedného prívesku s retiazkou.  Videonávod na paličkovanie aj pracovný postup na dokončenie šperku je podrobne rozpracovaný v online klube. Balíček v e-shope nájdete na linke tu »

……………

Predloha na paličkovanie s materiálom:
Náušnice

Balíček obsahuje:

 • Nite: metalická niť Karolína 2 strieborná návin 75 m, metalická niť Karolína 2 modrá návin 75 m, metalická niť Karolína 5 strieborná návin 25 m, metalická niť Zlatka strieborná návin 100 m
 • Šperkové komponenty: afroháčiky z chirurgickej ocele – 2 páry, spojovacie krúžky z chirurgickej ocele – 2 páry, tyrkenitové guličky – 4 kusy(na jeden pár náušníc). Druhý pár náušníc si môžete upaličkovať s pavúčikovým vzorom bez guličiek.

V balíčku je kompletný materiál na výrobu dvoch párov náušníc – jednéhoho páru s tyrkenitovými guličkami a druhý pár náušníc s pavúčikovou väzbou. Videonávod na paličkovanie aj pracovný postup na dokončenie šperku je podrobne rozpracovaný v online klube. Balíček v eshope nájdete na linke tu »

……………

Predloha na paličkovanie s materiálom:
Brošňa strieborná

Balíček obsahuje:

 • Nite: metalická niť Karolína 2 návin 75 m, Leónsky prámik 6 m.
 • Šperkové komponenty: Tyrkenitové korálky 2 ks, kaplíky s nerezovej ocele 2 ks(na jednu brošňu), brošňové mostíky 2 ks(na dve brošne).

V balíčku je kompletný materiál na výrobu jednej brošne podľa návodu a brošňový mostík na ďalšiu brošňu ľubovoľného vzoru. Videonávod na paličkovanie aj pracovný postup na dokončenie šperku je podrobne rozpracovaný v online klube. Balíček v e-shope nájdete na linke tu »

Balíčky sú vhodné pre Vás, ak si chcete vyskúšať paličkovanie šperku alebo ako darček pre ženy ktoré paličkujú. Zoznam priebežne dopĺňam a aktualizujem. Všetky balíčky predlôh na paličkovanie s materiálom nájdete v e-shope na tejto linke »

Želám Vám príjemný deň a pohodové paličkovanie,

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre
 • Ukážka ZDARMA

  Vyskúšajte zdarma časť prvej lekcie PALIČKOVANIA ON-LINE.

  Objavte nové hobby a relax!

  >

 • Ocenenie projektu Paličkovanie ON-LINE
  Projekt Paličkovanie ON-LINE bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva.
 • Najnovšie články
 • Kategórie článkov