Ako nakresliť predlohu na mnohopárovú čipku.

Mnohopárová čipka sa ako už názov hovorí paličkuje z mnohých párov paličiek – to znamená, že nevytvárame čipku tvarovaním pásika a jeho spájaním do rôznych útvarov ako pri pásikovej čipke, ale paličkujeme viacerými pármi pármi paličiek a tak vytvárame širší alebo široký pás čipky.

Mnohopárové čipky paličkujeme na formách alebo sieťach, ktoré môžu byť:

 • štvorčekové – napríklad čipka zo Španej Doliny,
 • kosoštvorcové – napríklad Krajnianska čipka,
 • alebo je to úplne inak – napríklad Piešťanská čipka.

Čipka na Slovensku je regionálne rôznorodá – tieto tri druhy som vybrala iba pre ilustráciu. Vankúšik na obrázku je zo špaňodolinskej čipky a je to moja práca. Nádherná krajnianska čipka je od pani Potúčkovej a fotografia pochádza z jej výstavy, ktorú som jej robila v roku 2003 v čipkárskej dielni, ktorú som mala dva krásne roky v Žiline. Fotografia s Piešťanskou čipkou je z roku 2008 -s dovolením autorky čipky je urobená na vyvrcholení krásnej udalosti “Čipkárska cesta”.

Dnes mám pre Vás tip, ako si jednoducho – ceruzkou a rukou nakresliť čipku na štvorčekovej sieti.

Štvorčekovú sieť môžeme jednoducho získať zo štvorčekovaného zošita alebo si ju stiahnuť z internetu. Jeden štvorček si predstavíme ako jedno očko Pichanej väzby alebo Riečičky. Urobíme si zoznam jednoduchých vzorov, ktoré nám idú ľahko a môžeme kresliť. Pre ilustráciu vyberám vzory, ktoré sa učíme vkladať v 4. lekcii on-line kurzu:

 • plátenková väzba
 • polpárová väzba
 • pavúčik

Pri kresbe si vždy predstavíme, kadiaľ ide niť. Najlepšie sa kreslí pastelkami – každý vzor inou farbou. Pre lepšiu predstavivosť si v nákrese a aj naživo pri paličkovaní môžeme do čipky vpichovať aj špendlíky rovnakej farby ako nákres.

Pri mnohopárovej čipke mám tento osvedčený ťahák:

Za každým špendlíkom ide jeden pár paličiek – tým sa myslí, že z neho visí jeden pár paličiek (ak náhodou visia dva, niekde inde jeden pár chýba a treba párať :-))

Podľa toho, aké máme skúsenosti alebo počet paličiek v šuflíku, si vyberáme šírku mnohopárovej čipky. Kombinácie sú rôzne, fantázii sa medze nekladú. Čipka sa dnes dá už kresliť aj v rôznych programoch. Tip na kreslenie ručne Vám prinášam, pretože:

 • kreslenie vlastnej čipky je príjemný druh relaxu
 • v dnešnej dobe, kde sa kopíruje jednoducho a ľahko je  príjemné a užitočné uvedomiť si, že dokážete urobiť svoj autorský návrh a ste človekom, ktorý kopírovať nepotrebuje.

Viem, učíme sa napodobovaním už od narodenia. Ale keď už sme sa naučili, čo potrebujeme vedieť – je čas na vlastnú cestu. Preto venujem čas a energiu k inšpirovaniu svojich študentiek k vlasnej tvorbe.

Želám Vám príjemné kreslenia aj paličkovanie

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

Vyskúšajte štartovací
balíček ZDARMA

Štartovací balíček informácií je ZDARMA preto, aby ste si vyskúšali
či je paličkovanie vhodné pre Vás alebo či Vám sedí štýl kurzu.
Je to časť úvodnej lekcie, ktorú si potom môžete dokúpiť celú
za zvýhodnenú cenu.

Objavte nové hobby a relax!

Komentáre
 • Ukážková lekcia ZDARMA

  Vyskúšajte zdarma časť prvej lekcie
  PALIČKOVANIA ON-LINE.

  Objavte nové hobby a relax!

 • Ocenenie projektu Paličkovanie ON-LINE
  Projekt Paličkovanie ON-LINE bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva.
 • Najnovšie články
 • Kategórie článkov