Ako nakresliť predlohu na mnohopárovú čipku.

Mnohopárová čipka sa ako už názov hovorí paličkuje z mnohých párov paličiek – to znamená, že nevytvárame čipku tvarovaním pásika a jeho spájaním do rôznych útvarov ako pri pásikovej čipke, ale paličkujeme viacerými pármi pármi paličiek a tak vytvárame širší alebo široký pás čipky.

Mnohopárové čipky paličkujeme na formách alebo sieťach, ktoré môžu byť:

  • štvorčekové – napríklad čipka zo Španej Doliny,
  • kosoštvorcové – napríklad Krajnianska čipka,
  • alebo je to úplne inak – napríklad Piešťanská čipka.

Čipka na Slovensku je regionálne rôznorodá – tieto tri druhy som vybrala iba pre ilustráciu. Vankúšik na obrázku je zo špaňodolinskej čipky a je to moja práca. Nádherná krajnianska čipka je od pani Potúčkovej a fotografia pochádza z jej výstavy, ktorú som jej robila v roku 2003 v čipkárskej dielni, ktorú som mala dva krásne roky v Žiline. Fotografia s Piešťanskou čipkou je z roku 2008 -s dovolením autorky čipky je urobená na vyvrcholení krásnej udalosti „Čipkárska cesta“.

Dnes mám pre Vás tip, ako si jednoducho – ceruzkou a rukou nakresliť čipku na štvorčekovej sieti.

Štvorčekovú sieť môžeme jednoducho získať zo štvorčekovaného zošita alebo si ju stiahnuť z internetu. Jeden štvorček si predstavíme ako jedno očko Pichanej väzby alebo Riečičky. Urobíme si zoznam jednoduchých vzorov, ktoré nám idú ľahko a môžeme kresliť. Pre ilustráciu vyberám vzory, ktoré sa učíme vkladať v 4. lekcii on-line kurzu:

  • plátenková väzba
  • polpárová väzba
  • pavúčik

Pri kresbe si vždy predstavíme, kadiaľ ide niť. Najlepšie sa kreslí pastelkami – každý vzor inou farbou. Pre lepšiu predstavivosť si v nákrese a aj naživo pri paličkovaní môžeme do čipky vpichovať aj špendlíky rovnakej farby ako nákres.

Pri mnohopárovej čipke mám tento osvedčený ťahák:

Za každým špendlíkom ide jeden pár paličiek – tým sa myslí, že z neho visí jeden pár paličiek (ak náhodou visia dva, niekde inde jeden pár chýba a treba párať :-))

Podľa toho, aké máme skúsenosti alebo počet paličiek v šuflíku, si vyberáme šírku mnohopárovej čipky. Kombinácie sú rôzne, fantázii sa medze nekladú. Čipka sa dnes dá už kresliť aj v rôznych programoch. Tip na kreslenie ručne Vám prinášam, pretože:

  • kreslenie vlastnej čipky je príjemný druh relaxu
  • v dnešnej dobe, kde sa kopíruje jednoducho a ľahko je  príjemné a užitočné uvedomiť si, že dokážete urobiť svoj autorský návrh a ste človekom, ktorý kopírovať nepotrebuje.

Viem, učíme sa napodobovaním už od narodenia. Ale keď už sme sa naučili, čo potrebujeme vedieť – je čas na vlastnú cestu. Preto venujem čas a energiu k inšpirovaniu svojich študentiek k vlasnej tvorbe.

Želám Vám príjemné kreslenia aj paličkovanie

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre