Paličkovaná čipka ako šperk

Že je čipka pokladom bude súhlasiť asi každý jej obdivovateľ. Je krásna, jemná a je nositeľná.

Čipka vypadá ako šperk. Keď zoberieme do ruky čipkovaný kúsok a nemáme náhodou neprekonateľné nutkanie zo všetkého urobiť obraz 🙂 môže byť z akéhokoľvek aj študijného kúska náramok. Skúste to. Ak Vás čipka inšpiruje, určite máte doma „nejaký“ kúsok.

Čipka vypadá ako šperk

Vzorov čipiek máme na Slovensku aj  vo svete nekonečne veľa. Sú to skvosty. Čipka má svoje miesto všade.  Keď nás zaujíma – vidíme ju. Každý jeden kúsok je originálny. Rovnako každý jeden kúsok môže byť originálnym šperkom. Záleží len na uhle pohľadu.

Technika paličkovania ako inšpirácia pre tvorbu šperku

Na čipke je inšpirujúci jej vzhľad aj technika. Rôzne techniky – aj tie najjednoduchšie nám otvárajú priestor pre vlastné návrhy. Rada prekresľujem originálny šperk na papier a spájam to s technikami, ktoré ma zaujali v tvaroch čipiek. Väčšinou tie najjednoduchšie techniky prinášajú najefektnejší výsledok.  Jednu takúto inšpiráciu som vložila do bonusu k „Šperkovému špeciálu“.

Materiál potrebný na paličkovanie šperku

Na šperk potrebujeme pár drobností – ako ušká na náušnice, zapínanie na náramok alebo na náhrdelník. Nite sú podľa mňa ideálne tie, s ktorými sa Vám paličkuje dobre. V šperkoch sú vítané špeciálne efekty. Na to poslúžia zbierky koráliek, stužiek, neodolateľne krásnych roky odkladaný vlniek a bavlniek. Keď tvoríme, nepustí nám vyhodiť ani krásny gombík – radšej z neho urobíme brošňu. Vieme, že takéto veci doma máme.

Hlavná inšpirácia

Vždy som čipku dávala hlavne do šiat. K vytvoreniu prvého veľkého paličkovaného šperku ma inšpirovala moja mama. K 45. narodeninám som od nej dostala krásny náhrdelník so želaním, urob z toho kurz pre ženy. Bola úplne nadšená, s rozsvietenými očami a už videla skupinu žien, ktoré majú upaličkovaný náhrdelník na krku. Aj ja som sa nadchla. Chvíľku mi to trvalo, mala som vtedy práve rozrobený iný kurz. Téma chvíľku zrela a ja tiež 🙂 Ale už je to tu a „Šperkový špeciál“ je na svete »

Šperkový špeciál

Spracovala som ho tak, aby sa ste si šperk vedeli navrhnúť, rozkresliť aj upaličkovať. Prvá lekcia je náušničková rozcvička. Po prvom týždni môžete nosiť vlastné náušnice. V druhej lekcii paličkujeme náramok. Zvyšujeme tempo a mierne aj náročnosť – do čipky zapracovávame veľa koráliek. V tretej lekcii kreslíme a paličkujeme ten nádherný inšpirujúci náhrdelník, vďaka ktorému sa to všetko začalo. A ako vždy, na záver mám pre Vás bonusový vzor, ktorého technika ma inšpirovala k spôsobu, ktorým náhrdelník paličkujem.

Online kurz paličkovania „Šperkový špeciál“ je otvorený. Ak Vás paličkovanie šperkov láka, inšpirujte sa a uľahčite si svoje začiatky paličkovania šperku. Podrobnosti a viac krásnych fotografií paličkovaných šperkov nájdete TU »

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre