Keď sa vrátime v čase o 100 rokov späť máme rok 1921. Zmeny v móde, ktoré začali už pred prvou svetovou vojnou potrebovali počkať na návrat mieru. V Európe skončilo obdobie slávnych európskych rodín s tradíciami a začínali sa formovať nové spoločenské triedy.
Kočiare ustupovali automobilom, ženy prestávali nosiť korzet a strihali si vlasy a dlhé šaty sa postupne skracovali až po kolená a v strihoch sa driek posúval nižšie. Paríž, ktorý je považovaný za kolísku módy rozdelil svet módy na dve protichodné kategórie, ktoré sú akceptované do dnes.
Na jednej strane to bol uzatvorený kruh krajčírskeho umenia nazývaný „haute couture“, ktorý charakterizovalo šitie na mieru a jeho protipól tvorila konfekcia, ktorá sa venovala sériovej výrobe. Bolo tu samozrejme aj nekonečné množstvo súkromných krajčírov a krajčírskych dielní a samozrejme aj žien, ktoré šili doma a tým, čo videli v módnych časopisoch sa rady inšpirovali.
Koniec odvážnych 20. rokov poznačila hospodárska kríza. Pre toto obdobie je charakteristická prirodzenosť, jednoduchosť a harmónia. Šaty a kostýmy boli šité viac na telo, pás bol opäť na mieste pásu a sukne sa rozširovali od bokov nadol. Módu ovplyvnil aj fakt, že vo Francúzsku v roku 1936 uzákonili platenú dovolenku a to okamžite viedlo k tvorbe módy spojenej s pohybom na čerstvom vzduchu.
A k tomu bolo treba samozrejme nové oblečenie, ktorému aj v súčasnosti hovoríme sportswear. Módne domy sa prispôsobujú potrebám dovolenkujúcich bohatých dám a ponúkajú široké nohavice, svetre, plavky a plážové šaty.
Medzi autorov ovplyvňujúcich módu v 30 –tych rokoch 20. Storočia sa poočíta aj Gabrielle Chanelová. Prispela k móde krátkych vlasov a širokých nohavíc. Bola prvá, ktorá používala nový materiál – džersejový úplet, dovtedy používaný iba pre pánsku spodnú bielizeň.
Život od konca 30-rokov a štyridsiate roky ovplyvnila 2. Svetová vojna. V odievaní to bolo obdobie prídelových lístkov a prešívania. Veľa krajčírskych salónov bolo zatvorených alebo skonfiškovaných. Ale móda žila. V časopisoch sa objavili návody ako z pánskeho obleku ušiť kostým alebo ako z dvoch šiat ušiť jedny – dnes tomu hovoríme, že recyklujeme 🙂
Hovorí sa, že móda je a bude živá večne. Po 2. Svetovej vojne mali ľudia iné starosti ako zaoberať sa módou. Aj tak v roku 1947 prichádza na scénu módy Christian Dior. Vznik jeho značky sa spája s 50-tymi rokmi. Christian Dior bol plachý, pochádzal z vidieka a vniesol do módy návrat k tradičným hodnotám ženskosti.
Tak si získal srdcia dám na celom svete. Medzi rokmi 1947 a 1957 uvádza na trh prestížne kolekcie, v ktorých nechýbajú pančuchy, rúže a ostatné doplnky značky Dior. Móda, ktorú priniesol zaujala pod názvom „ new look“.
Medzi rokom 1960 a 1970 došlo v Európe k radikálnej transformácii módy. Móda sa mení od základu. Farbené a bohato ilustrované časopisy nahrádzajú televízne prijímače. Šesťdesiate roky skrášlil aj ekonomický vzostup. Všetko bol slobodnejšie a uvoľnenejšie.
Móda sa prvý krát začína stávať záležitosťou mladých a nepramení zo zvykov staršej generácie. Prichádzajú minisukne a farebné punčocháče.
A áno, to dieťa na fotke som ja s mojimi rodičmi – mamina má samozrejme mini – toto obdobie v móde máme už aj zdokumentované 🙂
Prečo o móde píšem? Práve v histórii módy vždy hľadám a aj nachádzam inšpiráciu na konkrétne kúsky čipiek. A aj Vám chcem urobiť chuť upaličkovať si pekný kúsok pre seba. Niečo jemné a ženské, čo na prvý pohľad možno ani nebude vidieť. Jemné kúsky z krásnych čipiek – čisto pre ženskú potrebu.
Na nič nečakajte. Oprášte paličky ešte dnes a pozrite si vzory a videonávody prístupné ihneď. Je tam plno nápaditých inšpirácií, ktoré Vám osviežia počas paličkovania hlavu a ako hotové vnesú radosť do Vašich ďalších dní. Nezabúdajme – RADOSŤ je ZDROJ ENERGIE »