Autorstvo

Tento článok píšem preto, aby všetci, kto si poctivo kúpia a zaplatia predlohy, online kurzy a knihy, nekopírujú a nerozdávajú vzory, pri svojich čipkách uvádzajú meno autora predlohy vedeli, že si vážim ich férový prístup.

Nedávno som absolvovala jeden z najsmutnejších rozhovorov o čipke so ženou, ktorá sa dnes venuje už inej textilnej technike. Paličkovala roky, chodila do miestneho klubu paličkovania, keď žila v zahraničí – chodila do klubu aj tam. Publikovala v zahraničných časopisoch. Kreslila predlohy pre ženy v klube … Práce upaličkované podľa týchto predlôh ženy prezentovali ako svoje vlastné návrhy. Chápem jej smútok.

Na čipkárskej výstave som videla práce upaličkované podľa predlôh, ktoré som nakreslila pre moje online kurzy paličkovania. Pod čipkou bola ako autorka pani, ktorá čipku robila. Aj keď to bol ten lepší prípad a išlo o študnetku, ktorá mala oficiálne kúpený vstup do online kurzu, bolo mi chvíľu smutno.

Myslím si, že je slušné napísať pod prácu:

Autor predlohy:
Čipku paličkovala:

Zatiaľ som to nijako neriešila. Myslím si, že každý sa rozhoduje sám za seba, či sa zachová slušne.

Aj učiteľ alebo autor, ktorého nájdete na internete je autor. V apríli urobila na svojich facebookových stránkach „Handmade Lace Design“ mladá autorka Małgorzata Szpila „International Lace festival online“. Hodne ma zdvihlo na stoličke, keď jedna slovenská dáma na svojich stránkach zdieľala správu o svojej účasti so slovami „zorganizoval sa“ festival online. O to viac som si dala záležať aby som pri pri správe o svojej účasti meno človeka, ktorý s tým mal najviac práce zdôraznila.

Stretávam sa so situáciami, ktoré ma šokujú. V zázname vysielania o čipke, ihneď na začiatku povie jasne a zrozumiteľne TV redaktor prvú polovičku úvodnej vety príbehu na mojom webe. Googlil niečo o paličkovaní – hodilo sa – použijeme. Že sa dá na Slovensku učiť paličkovať online nespomenul, aj keď by sa to do obsahu relácie bolo veľmi hodilo.

Vždy som písala iba o tom, aké je paličkovanie liečivé a príjemné. V poslednom online kurze sa stalo niečo, čo to zmenilo. Študentka z online kurzu „Čepiec z Liptovských Sliačov“ mi na email preposlala upaličkované práce podľa predlôh z online kurzu aj s komentárom k videám od ženy, ktorá online kurz vôbec nemala zakúpený. Nezabudla zdôrazniť, že je to „jej pani učiteľka“ a uviesť jej meno s titulom „Mgr.“

Dodatočne doplnila, že pani je majsterka ÚĽUV-u, že čo by sa už tak mohla odo mňa učiť. Z textu pod fotografiami bolo jasné, že áno – mala. Pýtala sa na ďalšie videá.

Mojej študentke som dala možnosť vec vyriešiť zakúpením online kurzu pre pani, ktorej umožnila prístup a dala jej všetky predlohy – ale takúto možnosť odmietla. Z online kurzov je výlúčená. Klamstvo neznášam a na slušnosti trvám. Aj v tomto prípade. Do online kurzov pribudla pripomienka, ktorá sa študentom zobrazí raz za mesiac:

Počítam s tým, že ako čitatelia možno žasnete, ako je niečo také možné. A na druhej strane je zasa skupina ľudí, ktorá nechápe prečo by si vlastne predlohy nemohli kopírovať a rozdávať – a že je na nich meno autora ani neevidujú.

Záverom by som chcela dodať, že si ÚĽUV ako inštitúciu veľmi vážim a jej zamestnanci sa ku mne správali vždy korektne.

Je na nás všetkých, či sa niečo zmení. Neviete, či jedného dňa nebudete tiež stáť na druhej strane ako autor. A možno tam už stojíte a rozumiete tomu o čom píšem. Trochu ma utešuje facebook českých čipkárok. Takmer pri každej čipke je uvedené meno autora predlohy. Aj keď pri vianočnej ozdobe z môjho online kurzu opäť nebolo.

Ak máte chuť, napíšte mi čo si o tejto téme myslíte »
Želám Vám príjemné dní a pohodové paličkovanie,
I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre