Ako určiť druh čipky?

Prišla ku mne otázka:

„Aká je to čipka? Pripadá mi ako Špania Dolina a je prezentovaná ako pôvodná Novohradská.“

Z môjho pohľadu, keď mám len fotografiu poslanú cez Messanger a nie je na nej ostro vidieť základnú väzbu – neviem. Ale je to dobrá otázka. Rozoberme si to spoločne.

Podľa základnej publikácie, ktorú k paličkovanej čipke na Slovensku máme od pána Víťazoslava Mišíka: Škola paličkovania – čipku tvorí:

  • základňa,
  • driek,
  • zúbky.

Na nasledujúcom obrázku sú tieto časti rozkreslené:

Charakteristické znaky paličkovanej čipky

Čo môžeme považovať za charakteristické znaky paličkovanej čipky? Pozrime sa na niektoré druhy čipiek, ktoré vieme zaradiť na prvý pohľad:

Charakteristickým znakom pre oranžovú Piešťanskú čipku sú ploštičky, charakteristickým znakom pre bielu Krajniansku čipku je tylová väzba a charakteristickým znakom pre čipku zo Španej Doliny je riečička alebo pichaná väzba ako základ, do ktorého vkladáme vzory.

Akokoľvek vzor vypadá, každá oblasť má svoju čipku tvorenú v základnej charakteristickej výplňovej väzbe. Do týchto väzieb sú vkladané rôzne geometrické útvary. Pozrime sa na čipku z úvodu, ku ktorej padla otázka „aká je to čipka“  a čipku z online kurzu Špaňodolinská čipka:

Vzory majú veľa spoločného. Čipku vpravo mám zo Španej Doliny. Kúpila som ju pred rokmi od ženy, ktorá v Španej Doline žila, čipku osobne paličkovala a tvrdila, že to je ich vzor. Považujem ju teda za Špaňodolinskú 🙂

Podľa nových informácií z výskumu vieme, že Slovensko je z pohľadu histórie paličkovanej čipky celé jeden veľmi zaujímavý celok a pôvod a pohyb vzorov medzi jedntlivými oblasťami v minulosti prebiehal v závislosti od vývinu rôznych historických udalostí a myslím si, že je to téma, ktorej sa treba venovať.

Pre nás je v momente, keď čipku dokončíme najdôležitejšia radosť, ktorú z vlastnoručne urobenej čipky máme. Tak paličkujme »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví,
Ivanka

P.S. Foto na začiatku článku je čipka z Témy 4 základného online kurzu paličkovania „Od plátenka po zúbky v čipke“. Čipku paličkovala online študentka Zuzka Dravecká.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre