Rozhovor o paličkovaní s Tonkou Sabovou

Tonku som v roku 2013 učila základy paličkovania. A trochu neskôr aj niečo zložitejšie. Od vtedy prešla v paličkovaní aj v živote veľký kus cesty. Je to veľká radosť vidieť, koľko toho za tie roky upaličkovala.

Keď učíte paličkovať niekoho, komu to otvorí v živote nové dvere a dívate sa na prvé riadky v jeho plátenkovej väzbe, viete, že je to len prvý schodík pyramídy a cítite, že to má zmysel. V paličkovaní nie je všetko hneď hotové. Je to cesta. Postupne sa učíte a vystupujete na ďalšie schody a úrovne – až zrazu stojíte na vrchole a vidíte všetko, čo ste vytvorili.

Tonka je dnes členkou Klubu paličkovanej čipky SPIŠ v Poprade a zakladajúcou členkou OZ Paličkovaná čipka Slovenska. Za svoje práce získala niekoľko krásnych ocenení.

S Tonkou sme sa vopred dohodli na rozhovore, ktorý sme venovali HODNOTE a CENE ČIPKY, pretože to obidve považujeme za dôležitú tému.

Pre povzbudenie začiatočníkov – toto je jej prvá plátenková väzba. Po detailnejšom skúmaní sme zistili, že je z novembra 2013:

A takto paličkuje dnes. Predlohu podľa dvoch fotiek z roku 1840 z knihy Emma Marková z roku 1962 rozkreslila Kateřina Bérešová vedúca klubu Spiš z Popradu.

Vidieť a zažívať s mojimi študentkami chvíle, keď si s radosťou prezeráme čo vytvorili, je môj zdroj učiteľskej energie. Okrem toho, v takýchto stretnutiach je vždy niečo, čo nečakáte, na kameru to nedáte – ale potrebovali ste to od niekoho počuť ♥

A ešte jedno Vám musím milé súčasné aj budúce čipkárky povedať – všetkým, nie len mojim študentkám: Sme úžasné, tvoríme nádherné veci a je to na nás vidieť. Keď vidím fotografie zo živých kurzov paličkovania, vidím v prvom rade múdrych ľudí s ľudskou múdrosťou a skutočnou hĺbkou. A som na nás hrdá. Občas vidím aj to, že sa ešte potrebujeme doučiť postarať sa o seba aspoň tak dobre ako o naše čipky ♥ Ale to všetko je cesta, po ktorej ideme.

S láskou a úctou,
I.

P.S.: Ten krásny košík, ktorého cenu preberáme vo videu paličkujeme v online kurze KABELKY z VLNY.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre