ROZHOVOR: O histórii a čipke s autorkou knihy Kremnické čipkárske školy Luciou Krchnákovou + video a podcast

Lucka Krchnáková sa venuje výskumu archívnych dokumentov.
V súčasnosti pracuje ako pamiatkár – špecialista v NBS – Múzeu mincí a medailí Kremnica, kde sa venovala aj výskumu z oblasti etnológie, a to histórii paličkovanej čipky v stredoslovenských banských regiónoch. 

Je autorkou vedecko-populárnej práce s názvom Kremnické čipkárske školy 1888 – 1953, ktorá novými, doteraz nepublikovanými informáciami zaujala laikov i odborníkov u nás aj v zahraničí.

Vydaniu knihy predchádzal výskum reálnych dokumentov, medzi ktoré patrili aj objednávky čipiek. Kremnické školy čipku nielenže učili, ale vedeli svojim žiačkam dať aj prácu a prinášali im reálne objednávky na čipku, ktorú im zaplatili.

O fungovanie školy sa starala rodina Angyalová. Vojtech Angyal školu založil a viedol a jeho sestra Ema Angyalová bola učiteľkou, ktorá udržiavala vysokú úroveň kvality a originalitu čipiek.

Rozhovor ako video:

Rozhovor ako podcast:

Srdečne Vás pozdravujem a želám príjemné paličkovanie,

I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre