Patrí paličkovaná čipka do ETNO štýlu?

Pri téme tohto článku sa sústredíme na ETNO štýl v obliekaní.

Odkiaľ pochádza ENTO štýl

Na úvod si povedzme, čo to ETNO štýl v móde a v obliekaní je.

Slovo ENTO sa v tejto súvislosti používa ako prídavné meno. Je vybrané zo slova ETNIKUM, čo podľa slovníka cudzích slov znamená: skupina ľudí, ktorých spája spoločný pôvod, zvláštne kultúrne znaky, jazyk, tradície a mentalita.

ETNO oblečenie teda vo svojom pôvode je oblečenie typovo a výrazovo rovnaký druh oblečenia, ktorý je spoločný pre väčšiu skupinu ľudí s rovnakým kultúrnym zázemím.

Ako vypadá ETNO štýl

Etnické oblečenie určitej skupiny ľudí spájajú rovnaké znaky – ako strih, materiál, farebnosť, spôsob výroby, spôsob zdobenia. A tu sa dostávame aj k výšivke a ČIPKE. Takmer celé je zhotovované ručne. Zdobenie, pokiaľ je to originál – je celé ručná práca.

Typickým etnickým oblečením je teda oblečenie charakteristické pre konkrétne etnikum, žijúce v konkrétnej oblasti. U nás to je kroj, v Indii je to sárí, v Škótsku kockované sukne.

Módny návrhári si do dnes nositeľného ETNO štýlu vyberajú jednotlivé prvky a inšpirujú sa ich tvarmi a technikou zhotovenia. Výrazné detaily uplatňujú v odevoch na rôzne príležitosti.

Rozpoznávate ETNO štýl v slovenských uliciach?

V lete ho vidím na každom kroku. Ornamenty slovenskej výšivky sú vyšité alebo namaľované takmer všade. Maľovať ručne je to trošku drina, ak to chcete robiť poctivo. Vyskúšala som to 🙂 Viac mám rada vyšívané. Vyšívaniu sa totiž venujú väčšinou ženy s vypestovaným citom pre farby a farebné kombinácie spolu krásne ladia.

Folkova – Sashe .sk

ETNO oblečenie v slovenských uliciach nemáme len so slovenským pôvodom. Vidíme tu v zime kockované sukne a v lete veľa krásnych pestrých vzorov a väčšinou si ani neuvedomujeme ich pôvod.

ETNO štýl oblečenia inšpirovaný slovenskými krojmi

Etno oblečenie na každý deň sú vo všeobecnosti klasické kúsky s jedným výrazným akcentom. Môže to byť akákoľvek časť oblečenia – nohavice, sukňa, blúzka. Alebo kľudne aj šaty. A jeden výrazný akcent prevzatý zo slovenského kroja vie byť poriadne výrazný. Farebnosťou a tvarom v tom možno viac vládne výšivka, ale čo tak doplniť to čipkou? Alebo – postaviť to na čipke a doplniť výšivkou.

V zime som dostala otázku, či by som upaličkovala a vyšila vzor zo Senohradskej zástery. Keď som sa na ňu tak neplánovane uprostred zimy pozrela, prvé čo mi napadlo bolo, že ten kúsok čipky s výšivkou je super ETNO detial. Áno, aj mne to na sekundu pripadalo šialené. Ale čím viac som na to myslela, tým viac som tým bola posadnutá. Svojou bláznivou farebnosťou k tomu čipky zo Senohradu vyzývajú.

Na miesta, kde je na náčrtoch blúzky vyznačené miesto pre vzor, by sa kľudne mohli vynímať nasledovné detaily:

Krásne čipky z posledných obrázkov robíme v online kurze ČIPKY ZO SENOHRADU.
Pridať sa môžete na tejto linke »

Srdečne Vás pozdravujem,

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre