Ľanové nite na paličkovanie

Otestovala som tri druhy ľanových nití, zoradené podľa hrúbky sú takto:
– ľanová niť 33 tex 2, Nel 50/2 – zložená z dvoch vlákien(na fotografii zelená),
– klasická ľanová niť – zložená z troch vlákien(na fotografii modro-červená),
– ľanová niť 33 tex 4, Nel 50/4 – zložená zo štyroch vlákien(na fotografii režná-červená).

Klasická ľanová niť

Ľanová niť TEX 40 x 3 má hrúbku 0,4 mm a skladá sa z troch vlákien pevne stočných v „S“ závine. Je pevná, netrhá sa a je určená na ručné šitie. Je dobrá aj na vyšívanie, pretože sa dobre tvaruje. Jej ľahká tvarovateľnosť je veľmi dobre využiteľná aj pri paličkovaní.

Klasickú ľanovú niť mám v e-shope už takmer 10 rokov. Paličkuje sa z nej veľmi príjemne, jednotlivé uzly k sebe prirodzene sadajú, vzor zostáva presne taký ako pri paličkovaní aj po vypraní. Je ideálna na sieť, kde sú jednotlivé špendlíky od seba vzdialené 5 mm.

Používam na ňu vždy ťažšie paličky, v eshope sú pod názvom Špaňodolinské. V ponuke je v návine 200 a 1000 metrov, vzorník vidíte nižšie a  v eshope je na linke TU »

Vzorník klasických ľanových nití

Farbene širšia ponuka je u ľanových nití od firmy Barkonie. Tu si môžete vybrať aj 4-5 ladiacich odtieňov tón v tóne. Nite sú v dvoch hrúbkach, ktoré príjemne rozširujú a dopĺňajú ponuku klasických ľanových nití, pretože jeden druh je tenšia niť a ďalší druh je hrubšia niť – bez nich by ponuka nebola kompletná.

Vzorník odtieňov ľanových nití Barkónia

Ľanová niť 33 tex 2, Nel 50/2

Ľanové nite na paličkovanie s návinom 200 metrov majú jemnosťou 33 tex 2, čo znamená že niť tvoria dve vlákna. Hrúbka nite je približne 1/3 mm. Ponuka odtieňov je úžasná – na fotografii nad nadpisom.

Toto je najtenšia ľanová niť, ktorú nájdete v e-shope. Skúšala som na ňu paličky BASIC. Na jej jemnosť postačujú, aj keď ideálne na tento druh čipky sú paličky špaňodolinské. Niť aj čipka sú oveľa jemnejšie a tenšie ako pri paličkovaní z klasickej ľanovej nite.

Ľanová niť 33 tex 4, Nel 50/4

Ľanové nite na paličkovanie s návinom 50 metrov od firmy Barkonie s jemnosťou 33 tex 4, čo znamená že niť tvoria štyri vlákna. Hrúbka nite je približne 1 mm. Ponuka odtieňov sa Vám rozbalí kliknutím na tlačítka KÚPIŤ.

Ľanová štvor-vlákonová niť je z celej ponuky, ktorú viem sprístupniť najhrubšia. Rozdiel je aj pri paličkovaní – na túto niť je už ozaj treba ťažšie paličky. Niť som natočila na špaňodolinské paličky a pracovalo sa s nimi príjemne. Najhrubšiu ľanovú niť nájdete v e-shope tu »

Pre porovnanie

Pre porovnanie som rovnaký kúsok paličkovala aj z obuvníckej nite. Vlákna sú tvrdšie a uzly počas špendlenia k sebe pekne sadajú, ale po vytiahnutí špendlíkov to nie je také pevné ako pri ľanovej niti.

To, že je oveľa tvrdšia je vidieť aj na koncoch nitiek, z ktorých som robila mašličku. Nite som zaplietla, pretože boli veľmi rozlietané. Obuvnícke nite sú vhodnejšie na iné typy paličkovaných projektov, aká je čipky na obrázku.

V ponuke e-shopu pribudnú aj bavlnené a obuvnícke nite. Viem, je ich veľa. A aké sú viete, iba ak si ich zoberiete do ruky. Preto postupne zaraďujem do ponuky aj vzorkovníky. Vo vzorkovníku nájdete nite vo všetkých hrúbkach navinuté v dĺžke 50 cm. O vzorkovník môžete požiadať pri vyplňovaní poznámky k nákupu v e-shope »

Vzorkovnica ľanových nití
Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre