Čo potrebujete na začiatok paličkovania

Ako sa vyznať v množstve vecí a čo si vybrať pre začiatok paličkovania?

Valec

Valce sú rôzne. Ich rozdielnosť vyplýva z toho, akú čipku ide robiť a kde budete paličkovať.

Ak si paličkovanie chcete vyskúšať, ideálny je valec malý. Ak Vás to chytí – aj tak budete chcieť ďalší, pretože paličkovanie je zvláštne tým, že vzorov a techník je veľa a sú veľmi lákavé. Takže po roku paličkovania pravdepodobne budete mať jeden valec študijný a druhý pracovno-meditačný – na tomto valci väčšinou mávame rozpracované väčšie kusy čipiek.

Ak si potrebujete vytvoriť paličkovací kútik a nemáte k dispozícii stolík alebo miesto pri stolíku, veľmi Vám pomôže vysoký stojan, ku ktorému stačí postaviť stoličku. K tomuto stojanu sa hodia všetky valce okrem malého. Ale ak ste začiatočník – vybrala by som si k nemu valec stredný.

Stojan pod valec

Stojany máme v e-shope tri druhy. Stojan ZÁKLAD má úložný priestor a dobre na ňom sedí valec malý a stredný. Táto kombinácia valca a stojana je spolu v súpravkách na paličkovanie:
– Súprava na paličkovanie s malým valcom,
– Súprava na paličkovanie so strednám valcom.

Ak si chcete vytvoriť na paličkovanie samostatný kútik, hodí sa Vám VYSOKÝ STOJAN X. Ako som už písala vyššie – na začiatok si k nemu môžete vybrať valec stredný alebo veľký. Je to veľmi variabilný kúsok. Dobre v ňom sedí dokonca aj valec na Liptovskú čipku, ktorý nesedí dobre v žiadnom inom stojane.

Stojan LUX je okrem toho, že je krásny aj veľmi pohodlný. Je vyšší ako stojan základ a hodí sa na paličkovanie Špaňodolinskej čipky, kde sú paličky dosť veľké a tým že je stojan smerom ku dnu zúžený – nenarážajú do neho. Pri paličkovaní je počuť iba klepot paličiek o seba navzájom.

Na stojane LUX dobre sedí valec stredný a veľký.

Paličky

Druhy paličky sa líšia podobne ako valce účelom, na ktorý sa používajú. Líšia sa tým, akú čipku z nich robíme a hlavne – aký materiál na paličkovanie použijeme.

Pre začiatočníkov sú ideálne paličky BASIC. Veľkosť majú tak akurát, svojou váhou jemne zatiahnu osnovné nite v paličkovanom úplete a miesto na navinutie nití sa hodí na jemné a hlavne aj na stredne hrubé nite, s ktorými robia začiatočníci.

Špendlíky

Špendlíky na paličkovanie vypadajú ako detail. Ale je to veľmi dôležitý detail, na ktorom záleží – či sa budete alebo nebude vedieť sústrediť na tvorbu kúska, ktorý máte na valci. Mnohých totiž láka zaobstarať si špendlíky s hlavičkou, pretože tie sa ľahšie zapichujú do valca. Tieto špendlíky ale svojimi hlavičkami zakryjú to čo paličkujete a v mnohých prípadoch sa vedľa seba ani nezmestia.

Z týchto dôvodov odporúčam na paličkovanie tenké špendlíky bez hlavičky. Jedinou výnimkou je paličkovanie z vlny a zo špagátu, kde je vhodnejšie použiť špendlíky určené na patchwork.

Nite

Začiatočníci používajú väčšinou nite, ktoré už doma majú. Ak to tak tiež chcete urobiť – vyskúšajte ako prvú Perlovku.

Ja na začiatok odporúčam ľanovú niť strednej hrúbky. Túto niť som vložila aj do súpravky na paličkovanie pre začiatočníkov. Nie je ani hrubá, ani veľmi tenká – ľahko sa s ňou pracuje a dobre drží tvar, čo je pre začiatočníkov povzbudenie, ktoré dobre padne.

Súprava na paličkovanie pre začiačníkov

Paličkovací začiatočníci mi pred rokmi toľko písali, čo si majú na začiatok paličkovania vybrať, že som zostavila súpravku na paličkovanie pre začiatočníkov. Po rokoch skúseností je už v dvoch variantách – so stredným a s malým valcom.

V súpravke nájdete veci potrebné na začiatok paličkovania – valec malý alebo stredný, stojan ZÁKLAD, 24 kusov paličiek BASIC, špendlíky na paličkovanie a ľanovú niť strednej hrúbky.

Pre začiatok nového hobby veľmi pomôže, keď na to máte vhodné podmienky. Za všetky online študentky môžem povedať jedno: absolútnym základom je hodinka denne.

Keď k nej máte veci, ktoré potrebujete a nerozptyľujete sa ich hľadaním – je to krása
Takže na začiatok si okrem hodinky relaxu pri paličkovaní denne doprajte súpravku na paličkovanie pre začiatočníkov »

Želám Vám pohodové dni a príjemné chvíle pri paličkovaní,
I.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre